Uczniowie klasy 8 dnia 7.12.2020r. wezmą udział w świątecznych warsztatach on-line w duchu zero waste!
To dobry pomysł na kreatywne wykorzystanie tego dnia!
Uczniowie klasy 8 dnia 7.12.2020r. wezmą udział w świątecznych warsztatach on-line w duchu zero waste!
To dobry pomysł na kreatywne wykorzystanie tego dnia!
(...) publiczne wytykanie komuś drobnych ułomności zamienia je w kalectwo...
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który obchodzimy 3 grudnia nasi uczniowie klas II - III wykonali prace plastyczną pt. "Jak się bawię z niepełnosprawnym kolegą/koleżanką?", natomiast ich starsi koledzy zrealizowali temat: "Moje relacje z niepełnosprawnym kolegą/koleżanką".Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałe prace.
W dniu 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, a ustanowiony został on w 1992 roku przez Organizacje Narodów Zjednoczonych, w skrócie ONZ. Jest to światowa organizacja, która dba o pokój na świecie oraz o przestrzeganie praw człowieka. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to dobry czas, aby rozmawiać o ludziach z niepełnosprawnością.
Niepełnosprawność, to słowo, które oznacza nie pełną sprawność osoby. Określa kogoś, kto może inaczej niż większość ludzi zachowywać się, poruszać, wyglądać i porozumiewać się.
Każdy z nas jest człowiekiem i dlatego jesteśmy do siebie podobni. Wszyscy mamy dwie ręce, którymi piszemy, rysujemy lub też się witamy. Mamy nogi, dzięki którym chodzimy, oczy, dzięki którym widzimy się. Posiadamy też uszy, dzięki którym słyszymy to, co kolega lub Pani mówi do nas. Czasami jednak bywa tak, że ciało człowieka nie działa tak, jak u wszystkich. U niektórych na przykład nie działają nogi i nie mogą chodzić, mówić jak inni. Niektórzy nie mają ręki i przez co nie mogą wykonywać pewnych czynności. Są także osoby, które w inny od nas sposób widzą świat, nie mogą wypowiedzieć swoich myśli. O takich ludziach, u których ciało, czyli organizm działa inaczej mówi się „osoby niepełnosprawne”.
Są też różne odmiany niepełnosprawności i tak samo różnie się nazywaj. Wszystko zależy od tego, jaka cześć ciała osoby niepełnosprawnej nie działa prawidłowo. Najbardziej znane kategorie, które wyróżniają rodzaj niepełnosprawności to:
fizyczna – ludzie z nią mają problemy z narządami ruchu, czyli inaczej mówiąc częściami ciała, które odpowiadają za ruch. Częściami ciała odpowiadającymi za ruch są nogi, a także ręce. Dlatego osobą z niepełnosprawnością fizyczną trudno się poruszać i wykonywać niektórych czynności. Osoby takie często poruszają się w inny sposób, chodzą o kulach lub też jeżdżą na wózku inwalidzkim. Mogą także mieć nie sprawne ręce, przez co mają problemy na przykład z pisaniem.
sensoryczna – dotyczy osób, u których zmysły między innymi takie jak słuch, wzrok, dotyk, odczuwania temperatury, priopriocepcja (informuje o odczuwaniu własnego ciała), czucia bólu nie działają lub tylko częściowo działają.
psychiczna – określa osoby z obniżoną sprawnością umysłową i funkcjonowania osobowości.
Pamiętajmy, że każdy pomimo swoich trudności z jakimi się zmaga ma też swoje talenty, umiejętności i zainteresowania, które rozwijając może osiągnąć wiele.
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ może dodatkowo motywować do intensywnej nauki i pracy, nie przeszkadzając w normalnym i sprawnym funkcjonowaniu w dorosłym życiu.
Często zdarza się, że osoby z niepełnosprawnościami korzystają ze sprzętów, które im pomagają:
- z fizyczną niepełnosprawnością, ruchową wspomagać się mogą wózkiem, balkonikiem, komputerem, protezą,
- niedosłuch można wspierać aparatem słuchowym, procesorem dźwięku,
- z trudnościami z mową mogą korzystać z programu komputerowego „Mówik” zainstalowanego na komputerze lub tablecie.
Każda niepełnosprawność wymaga jednak intensywnej rehabilitacji w przypadku fizycznych uszkodzeń, terapii przy sensorycznych i psychicznych zaburzeniach. Tylko ciężka i długotrwała praca podczas zajęć daje efekty i rozwój.
Każdy może pomóc czuć się osobie niepełnosprawnej dobrze, nie ignorujmy więc osób inaczej wyglądających czy zachowujących się.
W kontakcie z osobą niepełnosprawną:
- zwracajmy się bezpośrednio do niej, upewniając się, że mamy z nią kontakt, chociażby wzrokowy ( często jakiś przedmiot może by pomocny do zainicjowania kontaktu),
-starajmy mówić się wolniej, wyraźniej, może głośniej i bardziej zdecydowanie,
-słuchajmy z uwagą, co mają do powiedzenia,
-nie traktujmy rówieśników jak młodsze od siebie, nie używajmy zdrobnień bo mogą być nie zrozumiałe,
-pomagajmy, gdy widzimy, że tego potrzebują, ale przede wszystkim wtedy, gdy tego chcą,
-bądźmy asertywni względem osób niepełnosprawnych.
Aneta Czenczek-Rygiel
Oligofrenopedagog
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Pragniemy zachęcić wszystkich uczniów klas IV-VII do stworzenia pracy plastycznej na temat: „Moje relacje z niepełnosprawnym kolegą”. Format A4, technika dowolna.
Wszyscy uczniowie aktywnie biorący udział w akcji otrzymają ocenę bardzo dobrą z plastyki i punkty pozytywne. Wyróżnione zostaną 3 prace, a ich twórcy otrzymają ocenę celującą z plastyki i punkty pozytywne z zachowania.
Skany lub zdjęcia prac należy przesłać na maila: monikaowoc@interia.pl do 2 grudnia 2020 r.
Wszyscy musimy być podobni jeden do drugiego. Wszyscy nie rodzą się wolni i równi, jak Konstytucja powiada, lecz każdego trzeba uczynić równym.
W dniu 25.11.2020r. dzieci z naszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: misiowe ćwiczenia gimnastyczne, zabawy, konkursy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach oraz wykonały prace plastyczno - techniczne.
W przyszłym roku na pewno zaprosimy już do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Malinówce zaprasza Rodziców uczniów naszej szkoły na spotkanie z wychowawcami w dniu 24 listopada 2020r. (wtorek) według następującego harmonogramu:
Klasy I-III godz. 16.00
Klasy IV-VI godz. 16.30
Klasy VII-VIII godz.17.30
Spotkania odbędą się online w aplikacji Teams.
Prosimy Rodziców o połączenie się o określonej godzinie przez konto dziecka.
Więcej informacji na temat spotkania przekażą Państwu wychowawcy.
--
Iwona Pelczarska
Regulamin Szkolnego Konkursu Fotograficznego
Jesień to nie tylko czas deszczu,
zimnych poranków i mgły,
ale także kolorowe dywany z liści,
piękne promienie słońca.............
Organizatorem Konkursu jest Iwona Pelczarska.
Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Malinówce.
Termin: do 27.11.2020.
Cele Konkursu:
Daj się zainspirować przyrodzie i weź udział w konkursie!
Nasza szkoła bierze udział w akcji:
,,SIĘ GRA SIĘ MA...
BEZPIECZNY PLAYROOM"
Zachęcamy wszystkich do głosowania. Oddając codziennie głos możesz pomóc wygrać naszej szkole remont świetlicy szkolnej lub zestaw gier, które uatrakcyjnią czas spędzany na świetlicy.
Link do głosowania ---> https://www.siegrasiema.com/swietlice/192
Głosowanie bez paragonu: należy wcisnąć przycisk GŁOSUJ, zaznaczyć 2 okienka (zapoznanie z regulaminem i zgoda na przetwarzanie danych osobowych). Na koniec przycisk WYŚLIJ.
UWAGA!!! Każdego dnia można głosować z wielu urządzeń. Zachęcamy do oddawania głosów z telefonów i wszystkich dostępnych komputerów, tabletów.
Głos z paragonem z Empik'u za zakup gry firmy Hasbro liczony jest jako 50 głosów.
W dniach 11 i 12 listopada Szkoła Podstawowa w Malinówce włączyła się w patriotyczno-edukacyjną akcję , którą dodatkowa chciała uczcić Święto Niepodległości. Uczennice z klasy 8 : Martyna Szul, Gabriela Rajchel, Martyna Mendyka, Emilia Kwolek i Emilia Haznar pracujące pod kierunkiem p. Sylwii Luteckiej, zgłosiły wcześniej swój udział na stronie dyktanda.pl, po czym o wyznaczonej porze 11 lub 12 listopada napisały dyktando niepodległościowe.
Oprócz charakteru patriotyczno – ortograficznego miało ono również cel charytatywny. Od każdego dyktanda strona internetowa dyktanda.pl przeznaczyła 1 złoty na określony cel. Szkoła Podstawowa w Malinówce wskazała swojego ucznia, podopiecznego Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie, jednak cel mógł być tylko jeden i było nas „nieco” za mało, by w głosowaniu nasz cel mógł zwyciężyć. Jednak liczą się ogromne chęci naszych uczennic, gdyż w wyniku przeciążenia serwerów napisanie dyktanda okazało się sprawą dość trudną. Dlatego tym bardziej cieszymy się i gratulujemy im wytrwałości. Mamy nadzieję, że w przyszłości takie inicjatywy zachęcą do udziału jeszcze większą ilość naszych uczniów.
Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989.
Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
W tym roku nie możemy wspólnie celebrować Narodowego Święta Niepodległości, ale mimo wszystko możemy i powinniśmy wszyscy świętować! Wywieśmy flagę, spędźmy czas z rodziną i weźmy udział w przygotowanych specjalnie z tej okazji aktywnościach internetowych.
Zachęcamy również wszystkich do wspomnienia wydarzeń z 11 listopada 2019r.
Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii wspólne odśpiewamy w danej klasie lub grupie (dla tych, którzy będą tego dnia w szkole) lub połączymy się za pomocą platformy Microsoft Office 365 - TEAMS i zaśpiewamy hymn on-line.
Książka rośnie razem z dzieckiem, dlatego już od trzech lat Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” obdarowuje najmłodszych czytelników i ich rodziców wyjątkowymi Wyprawkami Czytelniczymi. Po książkach dla niemowląt i przedszkolaków przyszedł czas na pierwszoklasistów.
Dnia 5 listopada 2020r. w Bibliotece Szkolnej w Szkole Podstawowej w Malinówce miało miejsce uroczyste wręczenie ich „Pierwszych abecadeł” w ramach organizowanej ogólnopolskiej kampanii. Wszyscy uczniowie klasy I wraz z Panią wychowawczynią odwiedzili bibliotekę, aby otrzymać swoje pierwsze książki do czytania. Dzieci nie kryły zaskoczenia i radości z otrzymanych prezentów, co można było odczytać z ich uśmiechniętych twarzy. Bardzo wdzięczne pięknie podziękowały Pani Bibliotekarce i z ciekawością oglądały swoje pierwsze książki.
Wyprawki czytelnicze, zawierające m.in. książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet, są rozdawane w szkołach podstawowych w całej Polsce. To największa tego typu akcja w Europie i jedna z największych na świecie, realizowana od 2017 roku przez Instytut Książki. Celem tej kampanii jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Nauczyciel Bibliotekarz Małgorzata Śnieżek
Zdjęcia lub skan pracy plastycznej należy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail Szkoły Podstawowej w Malinówce: spmalinowka1@gmail.com
Prace plastyczne należy wysłać do dnia 30 listopada 2020 r.
Trzy najciekawsze prace będą reprezentować Szkołę Podstawową w Malinówce w konkursie "Się gra się ma ... Playroom z wyobraźni".
Więcej informacji: https://www.siegrasiema.com/#start
Prosimy Was o wsparcie swoim głosem w tej akcji https://www.siegrasiema.com/#glosuj
Język polski
Poniedziałek – 14.15 - 14.45 (dziewczyny)
Środa – 13.15 - 13.45 (chłopcy)
Język angielski
Wtorek – 8.55 – 9.25 (chłopcy)
Czwartek - 8.00 – 8.30 (dziewczyny)
Matematyka
Poniedziałek – 7.30- 8.00 (chłopcy)
Czwartek – 7.30 - 8.00(chłopcy)
Piątek - 7.30 - 8.00(dziewczyny)
1. Od 9 listopada 2020r. uczniowie klas I - III objęci nauczaniem zdalnym. Uczniowie klas IV-VIII kontynuują nauczanie zdalne do 29.11.2020r.
2. Platforma Microsoft Office 365 – Teams służy nauczycielom i uczniom do organizowania kształcenia na odległość.
3. Dziennik elektroniczny jest narzędziem komunikacji, w której zapisywane i przekazywane będą informacje bieżące.
4. Dokumentowanie procesów edukacyjnych organizowanych przez nauczycieli na odległość odbywa się poprzez systematyczne zapisywanie odbytych zajęć w dzienniku elektronicznym lub innych dziennikach zajęć.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
Iwona Pelczarska
Zgodnie z informacją MEN z dnia 4.11.2020r. od 9 listopada w naszej szkole będzie organizowana opieka świetlicowa w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z Covid-19. W związku z tym zainteresowanych rodziców uczniów klas I‑III proszę o wypełnienie oświadczeń, które znajdują się w e- dzienniku.
Należy je dostarczyć do szkoły najpóźniej w piątek 6 listopada.
"Takie ciche, ciche święto,
Rozjarzone świeczkami.
Dzień, w którym serce pozdrawia,
Pamięta Tych, co rozstali się z nami.
Święto zasnute mgliście,
Nad jesiennym, zadumanym światem,
Gdy żywi zmarłym dobrą myśl wyślą,
Zmiotą z grobu zeschłe liście, położą kwiatek."
(H.Łochocka „Dzień Zaduszny”)
Listopad to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem naszego życia.
W tych dniach myślimy o naszych najbliższych, którzy już odeszli, a jako społeczność szkolna wspominamy wszystkich zmarłych pracowników naszej szkoły.
21 października 2020r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na najpiękniejsze drzewo w barwach jesieni. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas I-III, którzy wykonali piękne, kolorowe prace. Dzieci wykazały się pomysłowością i różnorodnością wykorzystanych technik plastycznych.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Ptak Zuzanna
II miejsce – Szpiech Emilka
III miejsce – Filip Wojtowicz, Liput Patryk
Wyróżnienie – Karol Tasz
Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli klas I-III: Kielar Jolantę, Krauz Bogusławę i Marię Rachwał. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.
Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i postaci historycznych. W tym roku w ramach akcji upamietniamy historę swojej małej ojczyzny i lokalnych bohaterów.
Powered by aSc EduPage