W ramach projektu "Czytamy z klasą lekturki spod chmurki" realizując II moduł pt.: "Mała chmurka w krainie śniegu" uczniowie kl. II wykonali z pomocą rodziców niezwykłe "EKO bałwanki" z różnorodnych odpadów segregowanych. Pięknie się prezentują. Brawo dla uczniów i ich rodziców.
EKO BAŁWANKI
Z serdecznymi życzeniami!!
„Klikam z głową” – jak przeciwdziałać zagrożeniom płynącym z internetu
Poradnik dla rodziców i nauczycieli przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej nie tylko opisuje zagrożenia czekające na użytkowników nowoczesnych technologii, ale również przedstawia sposoby reagowania na te zagrożenia. Materiały zawarte w publikacji są idealnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk.
„Wszystkim zależy na tym, by świat wirtualny był miejscem bezpiecznym dla każdego użytkownika. Szczególnie rok 2020 udowodnił, jak ważna jest to przestrzeń, kiedy nie możemy w pełni funkcjonować w realnym świecie. Dziś publikujemy poradnik dla rodziców i nauczycieli. Mamy nadzieję, że pomoże Państwu w codziennej pracy z dziećmi, poszerzy horyzonty i utwierdzi w przekonaniu, że my, dorośli jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci w internecie” – czytamy na stronie UKE.
Poradnik „Klikam z głową” jest do pobrania ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2021
Dzień Dinozaura w oddziale przedszkolnym
W tym dniu przedszkolaki dzięki prezentacji multimedialnej dowiedziały się jak wyglądały, czym się żywiły oraz jak wyginęły prehistoryczne gady. Wykonały plakaty oraz opaski przedstawiające dinozaury, wysłuchały fragmentu bajki „W świecie dinozaurów” oraz zaśpiewały piosenkę „Dinozaur w szafie”.
Poprzez zorganizowane zabawy i zadania dzieci w tym dniu przeniosły się w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dziś 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byli to żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę, tyle że z innym wrogiem – z komunistyczną władzą narzuconą przez Związek Sowiecki. Ich celem było odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności. Komuniści zaciekle ich zwalczali mordowali, a potem skazali na zapomnienie.
Żołnierzy Wyklętych lub – jak wolą niektórzy historycy – Niezłomnych, a skazanych w procesach na karę śmierci, grzebano w bezimiennych, zbiorowych mogiłach, w miejscach znanych tylko nielicznym wtajemniczonym. W oficjalnych mediach i publikacjach nie można było nawet o nich wspomnieć.
Przez cały okres PRL-u uczniowie dowiadywali się jedynie o jakichś „bandach”, które po zakończeniu wojny walczyły z władzą ludową. Dlatego też całe pokolenia Polaków wyedukowanych w tym okresie mają na ogół nikłą wiedzę na ich temat. Na szczęście słowa Zbigniewa Herberta „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy” powoli tracą na aktualności, głównie za sprawą młodego pokolenia. Nasi uczniowie również pamiętają. Wykonali plakaty, prezentacje.
Zachęcamy do obejrzenia załączonych materiałów poniżej.
"Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci?"
Zapraszam rodziców na darmowy webinar: "Jak uchronić swoje dziecko przed zagrożeniami w sieci?"
Pragnę aby jak najwięcej osób skorzystało z tego webinarium, szczególnie, że jest ono całkowicie darmowy.
Webinar odbędzie się 5 marca (piątek) godzina 19:00. Spotkanie jest bezpłatne, wystarczy zapisać się poprzez formularz: https://webinar.tutore.eu/cyber/
- Jakie zagrożenia czają się w sieci?
- Czy zdajesz sobie sprawę z takich zagrożeń, jak hejt, bullying lub niechciane znajomości z anonimowymi internautami?
- Jak mądrze chronić swoje dziecko przed zagrożeniami z Internetu?
Na te pytania odpowie – Agata Kobylińska, współzałożycielka fundacji EduKaBe, pedagog i specjalistka od bezpieczeństwa w sieci dla dzieci i młodzieży.
Serdecznie zapraszam na ten webinar wszystkich rodziców i nauczycieli.
Załączam również link do poprzedniego webinaru: „Czy moje dziecko jest uzależnione od internetu?" https://youtu.be/rEwJPccaKdA
Dyrektor
Iwona Pelczarska
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Sezon grzewczy 2020/2021
5W ramach realizacji programu wychowawczo–profilaktycznego koordynator ds. bezpieczeństwa Pani Małgorzata Śnieżek zorganizowała w naszej szkole warsztaty na temat: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Sezon grzewczy 2020/2021”, które przeprowadziła w lutym 2021r. w kl. I i VIII. Warsztaty dotyczyły Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno-Informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Koordynator wyjaśniał uczniom kl. I jak i gdzie powstaje bezwonny i niewidoczny gaz jakim jest czad. Uświadamiał im konieczność posiadania czujek oraz gaśnic domowych, które służą ludzkiemu bezpieczeństwu. Następnie uczniowie uzupełniali karty pracy dotyczące zasad bezpieczeństwa pożarowego. Na końcu zagrali w grę edukacyjną „Nie dla czadu”. Natomiast uczniowie kl. VIII przygotowali prezentacje multimedialną na omawiany temat.
Dziękuję wszystkim uczniom za udział i zaangażowanie w warsztatach. Miejmy nadzieje, że przeprowadzone warsztaty przyniosą wymierne korzyści.Koordynator ds. bezpieczeństwa Małgorzata Śnieżek
Pomagamy Ignasiowi !
Klasa II z p. Jolantą Kielar przyłącza się do akcji "Bałwanek dla Ignasia".
Serdecznie dziękujemy za nominację p. Edycie Rachwał - Szkole Podstawowej z Jabłonicy Polskiej.
Z przyjemnością wyzwanie przyjmujemy!
Życzymy Ignasiowi dużo zdrowia i przesyłamy moc uścisków i uśmiechów.
Aby pomóc wystarczy tylko:1. Ulepić bałwana, uwiecznić swoje dzieło i wrzucić na fb.
2. Oznaczyć zdjęcie hasztagami: #bałwanekdlaignasia #trzymamykciukizaignasia #IgnasWOJOWNIK
3. Nominować 3 kolejne osoby.
4. Przekazać 1%podatku. Udostępnić i polubić stronę https://www.facebook.com/Trzymamy-kciuki-za-Ignasia-106546214776497/
Do udziału w akcji nominujemy p. Lucynę Ostrowską i jej klasę ze Szkoły Podstawowej w Zmiennicy, p. Agnieszkę Leń i kl. II b ze Szkoły Podstawowej im. Michała Archanioła w Bliznem, p. Danutę Wolanin i jej klasę ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi im. Najświętszego Serca Jezusa.
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Uczniowie klasy I w roku szkolnym 2020/2021 realizowali Ogólnopolski Program Edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji. Zasadniczym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy oraz w Internecie.
Pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Z wielkim zapałem i satysfakcją wypełniali karty pracy, układali puzzle, ćwiczyli zadania praktyczne, odgrywali scenki dramowe i wykonywali prace plastyczne. W ramach przeprowadzonych zajęć uczniowie poznali Puchatka, dzięki któremu nauczyli się jak poruszać się po drodze, przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze oraz jak bezpiecznie i zdrowo bawić się w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy oraz numery alarmowe. Poznali zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Uświadomili sobie jak ważna jest umiejętność rozpoznawania zagrożeń w różnych sytuacjach codziennego życia, by bezpiecznie uczyć się i bawić.
Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa w formie online. Wszyscy Pierwszoklasiści wykazali się imponującą wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa. Realizacja zadań wynikających z programu na pewno pozytywnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa uczniów.
W wyniku podjętych działań w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka nasza szkoła nabyła prawa do posługiwania się prestiżowym certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Uczniowie natomiast otrzymali pamiątkowe dyplomy.Bogusława Krauz
Angielski aktywnie i kreatywnie
Angielski dla dzieci w oddziale przedszkolnym: aktywna komunikacja
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego mówi o tym, że: należy stworzyć warunki umożliwiające dzieciom osłuchanie się z językiem obcym w różnych sytuacjach życia codziennego. Wynika stąd zatem, że dzieci uczestniczą w zajęciach językowych przede wszystkim po to, by osłuchać się z melodią, brzmieniem, intonacją i rytmem języka obcego. To święta prawda.
Kluczem do skutecznego nauczania jest w pierwszej kolejności świadomość tego, kim jest nasz uczeń. Pozwala tak planować proces dydaktyczny, by przynosił pożądane efekty. To samo odnosi się też do rozwijania sprawności komunikacyjnej podczas nauki języka obcego.
Nauka języka obcego to nie tylko nauka słówek i powtarzanie ich w koło, to nie tylko kredki i karta pracy. W oddziale przedszkolnym, podczas zajęć z języka angielskiego wykorzystujemy pomoce dydaktyczne, którymi dysponuje nasza szkoła: takie jak chusta animacyjna, maty edukacyjne, do zajęć ruchowych. Ponadto korzystamy z tablicy interaktywnej, w którą jest wyposażona sala oddziału przedszkolnego, dzięki temu uczymy się poprzez multimedialne gry edukacyjne. Uczymy się poprzez zabawę. Dużo śpiewamy i tańczymy. Staramy się, aby dzieci czekały na każde zajęcia z niecierpliwością, aby każda lekcja była zaskoczeniem i czymś ciekawym.
Zajęcia z języka angielskiego w oddziale przedszkolnym w naszej szkole odbywają się 2 razy w tygodniu.
Aneta Opalińska
Konkurs plastyczny w klasach I-III "Mój bałwanek" roztrzygnięty!
3Na przełomie stycznia i lutego w klasach I - III odbył się konkurs plastycznyo tematyce "Mój bałwanek". Udział w konkursie wzięło 26 uczniów: kl. 1 - 12 osób, kl.2 - 9, kl.3 - 5. Zainteresowanie konkursem było duże, a prace bardzo pomysłowe. Wykonanie części z nich wymagało dużego nakładu pracy. Jury ze względu na wysoki poziom prac przyznało po dwa I i II miejsca, a cztery III miejsca:
I miejsce:Zuzanna Ptak - kl. 1Emilia Szpiech - kl. 1
II miejsce:Wiktoria Czubska - kl. 2Patryk Rachwał - kl. 1
III miejsce:Jakub Rajchel - kl. 1Natan Boczar - kl. 1Olaf Haduch - kl. 1Nadia Bajgier - kl. 2
Osoby nagrodzone otrzymują dyplomy i skromne upominki, a pozostali uczestnicy słodycze. Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom i zapraszają do udziału w kolejnych konkursach.--Jolanta Kielar
UWAGA KONKURS!!!
Zachęcamy uczniów klas IV – VI do wzięcia udziału w konkursie na plakat dotyczący tematyki „Mój region – przyszłość dla wielu”.
Termin składania prac do 5 marca2021r.
Konkurs ma za zadanie inicjowanie edukacji finansowej i ekonomicznej, zatem przyszłością dla naszego regionu będzie edukacja ekonomiczna naszych uczniów. Pokażmy, że znamy zasady działania kart płatniczych przedpłaconych i debetowych; obowiązki posiadacza kart płatniczych; wiemy do czego służą rachunki bankowe; na czym polega bezpieczeństwo pieniędzy w banku. Wszystko w formie obrazków na plakatach, jakiejś historyjki, komiksu itp.
-Format plakatu minimum 4 kartki A4
-Miejsce składania plakatów – szkoła
-3 pierwsze miejsca będą nagrodzone
Przykładowe strony do skorzystania:
https://www.najlepszekonto.pl/karta-platnicza
https://www.czerwona-skarbonka.pl/karta-kredytowa-debetowa-i-platnicza-czym-sie-roznia/
https://www.totalmoney.pl/artykuly/9386,karty-kredytowe,czym-jest-karta-przedplacona-i-gdzie-ja-kupic,1,1
SPRÓBUJ PRZECIEŻ TAK PIĘKNIE UMIECIE MALOWAĆ, RYSOWAĆ, WYKLEJAĆ. ŻEBY WYGRAĆ - TRZEBA GRAĆ!!!
uczniowie kl. VII
U. Tesznar
Klub Szkół UNICEF
Od tego semestru nasza szkoła przystąpiła do „Klubu Szkół UNICEF”. Klub Szkół UNICEF to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka.
Szczególną uwagę zwracamy na partycypację młodych ludzi. Zachęcamy do aktywnego włączania swoich podopiecznych w prace Klubu Szkół. Dzieci i młodzież zdecydowanie chętniej angażują się we wszelkie działania, jeśli mogą o nich współdecydować. Klub Szkół UNICEF tworzy ku temu idealną przestrzeń.
Jako wolontariat mamy nadzieję, że będzie to owocna i dająca dużą satysfakcję współpraca.
M. Owoc
BEZPIECZNY INTERNET NIE TYLKO OD ŚWIĘTA !
W dniach od 08 - 12.02.2021r. nasza szkoła wzięła udział w różnorodnych akcjach i przedsięwzięciach na temat bezpieczeństwa w Internecie. Po raz pierwszy zaangażowaliśmy się w Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu (Projekt Safer Internet ). Ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Wdrożyliśmy również Program ASÓW INTERNETU, który przeznaczony był dla rodziców, nauczycieli i uczniów klas V- VII - koordynowany przez Panią Dyrektor Iwonę Pelczarską.
W programie znalazły się interaktywne lekcje, ciekawe wykłady i rozmowy.
Dla uczniów:
Warsztaty I.ROZSĄDEK, czyli udostępniaj z głową!
Warsztaty II .UWAŻNOŚĆ – nie daj się nabrać!
Warsztaty III. ŻYCZLIWOŚĆ, bo… życzliwość jest fajna
Warsztaty IV. ODWAGA, czyli rozmawiaj o wątpliwościach
Dla nauczycieli i rodziców :
WYKŁAD I. O języku młodzieży, czyli Pixel w krainie DM-ów
WYKŁAD II. Pogromcy fake’ów. Grywalizacja na wojnie z internetowym fałszem
WYKŁAD III. O co w ogóle chodzi w tym całym cyberbezpieczeństwie?
Nasze inicjatywy w ramach Projektu „ DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU” :
- udział nauczycieli w licznych webinariach;
- przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w klasach 0-3 na temat zasad bezpieczeństwa w Internecie oraz wad i zalet korzystania z Internetu;
- opublikowanie na wirtualnej gazetce ściennej materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Samorząd Uczniowski pt. „ Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?” ;
- wykonanie gazetki nt. cyberprzemocy, plakatów tematycznych przez uczniów klasy III ;
Działania te zostały podjęte w ramach:
-zajęć prowadzonych w klasach 0-3 z wykorzystaniem Sali integracji sensorycznej,
- godzin wychowawczych on - line na platformie TEAMS,
- lekcji edukacji dla bezpieczeństwa,
- gazetki ściennej PCK,
Przez cały tydzień nasze działania skierowane były wokół bezpieczeństwa w sieci i wartości Asów Internetu: rozsądku, uważności, siły, życzliwości i odwagi.
Szkolny koordynator projektu
Małgorzata Śnieżek
ZIMOWE ECO - KREACJE KLASY III
Dnia 11 lutego odbył się w naszej szkole piękny pokaz ekologiczny w wykonaniu klasy III, który może zainspirować innych uczniów do odkrywania świata ekologicznej mody.
Gratulujemy!!!
MUZYCZNY POCIĄG DO BAŚNIOWEJ KRAINY -KARNAWAŁ POWOLI DOBIEGA KOŃCA!
28Karnawał zbliża się już ku końcowi. W klasach I-III i w oddziale przedszkolnym odbył się bal karnawałowy pod hasłem ,,Muzyczny pociąg do baśniowej krainy’’. Każda klasa bawiła się oddzielnie w swojej klasie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Dzieci wędrując po baśniowych krainach, miały do wykonania różnorodne zadania.
Były tańce, zabawy, piękne stroje oraz maski w ich wykonaniu.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA WIELKIE ZAANGAŻOWANIE I SERCE!!!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
WALENTYNKOWE RYMOWANIE
Samorząd Uczniowski
we współpracy z nauczycielami klas 1-3 oraz nauczycielami języka polskiego
serdecznie zaprasza
Uczniów i Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Malinówce
do udziału w akcji „Walentynkowe rymowanie”Przebieg:
Przez cały następny tydzień, od 15 do 19 lutego 2021, uczniowie napiszą krótsze lub dłuższe rymowane wierszyki o tematyce walentynkowej. Uczniowie klas 1-3 odczytają je na lekcji w wybranym przez nauczyciela czasie, a koledzy z klas 4-8 prześlą je przez platformę TEAMS w dokumencie tekstowym na prywatny czat wychowawcy i nauczyciela języka polskiego. Wiersze i rymowanki będą odczytywane na lekcjach z wychowawcą (można skierować taką „Walentynkę” do konkretnej osoby jako „Serduszko dla Ciebie”, a wychowawca odczyta to anonimowo – należy to wcześniej uzgodnić). Nauczyciele poloniści docenią natomiast poetycką twórczość odpowiednimi ocenami z języka polskiego.
SERDUSZKO DLA CIEBIE - OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY!
Drodzy Rodzice!
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem rekrutacji do oddziału przedszkolnego i klasy I Szkoły Podstawowej w Malinówce na rok szkolny 2021/2022. Regulamin zamieszczony jest w zakładce "Rekrutacja 2021/2022" wraz z załącznikami do wydruku.Można rownież wymagane dokumenty odebrać w szkole.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
Iwona Pelczarska
Archiwum Aktualności