Droga do wolności – niecodzienna lekcja historii
Dnia 16 listopada2021r. w klasie VI odbyła się lekcja pt. „Odzyskanie niepodległości przez Polskę - jak to było”. Przeprowadziła ją zaproszona pani Mariola Pilszak - długoletni nauczyciel historii, a także dyrektor Gimnazjum w Brzozowie.
Uczniowie prześledzili historię poczynając od rozbiorów Polski, powstanie styczniowe poprzez listopadowe, kościuszkowskie, I wojnę światową do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Prelekcja wzbogacona prezentacją, która przedstawiała najsłynniejsze obrazy ukazujące te ważne wydarzenia była tak niespotykana, iż czas minął szybko, a dodatkowo uczniowie dowiedzieli się kim były Orlęta Lwowskie, co oznaczają nasze barwy narodowe, jak należy śpiewać hymn i kiedy go wprowadzono. Takie zebranie w ciąg logiczny dziejów przybliżyło młodzieży nasze dzieje, pomogło połączyć wiele faktów z historii z literaturą. Pani Mariola przekazała w czasie lekcji wiele ciekawych informacji, o których nie każdy, nawet dorosły człowiek, wie. Mamy nadzieję, że z ogromnej wiedzy historycznej pani profesor będziemy mogli jeszcze skorzystać.
Urszula Tesznar
Narodowe Święto Niepodległości
4Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada ma na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Corocznie w naszej szkole uroczyście upamiętnialiśmy rocznicę jej odzyskania jednak w tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, niestety nie mogliśmy świętować z całą wspólnotą szkolną. Mimo trudności uczniowie naszej szkoły - w klasach upamiętnili tę uroczystość. Uczniowie wraz z nauczycielami wspólnie odśpiewali Hymn Polski oraz wysłuchali wielu pięknych pieśni patriotycznych. Wykonali kotyliony, przygotowali okoliczne dekoracje w klasach i na korytarzu.
„Dzień postaci z bajek”
215 i 9 listopada 2021 r. uczniowie klas I-III obchodzili „Dzień postaci z bajek”. Odbył się baśniowy pokaz mody. Dzieci zaprezentowały stroje wybranych przez siebie bohaterów, opisały ich cechy i wygląd, opowiadały fragmenty bajek i baśni. Była też zabawa przy muzyce i poczęstunek.
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w organizację tych imprez klasowych.
" TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI "W RAMACH PROJEKTU SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO
Najpiękniejsze jest to,
co możesz dać innym za darmo.
" SZKOŁA DO HYMNU" 2021
Już po raz kolejny zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to środa, 10 listopada.
Z uwagi na trwający stan epidemii proponujemy odśpiewanie hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Wszystkim wychowawcom i uczniom dziękujemy za zaangażowanie.
" Szkoła pamięta "
2Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcano uczniów i nauczycieli do upamiętnienia ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Chcąc także zwrócić większą uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach.
Finał akcji odbył się w piątek, 29 października.
Wszystkim wychowawcom i uczniom kl. 0- VIII dziękuję za duże zaangażowanie w akcję.
Iwona Pelczarska
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Malinówce
Kopciuszek – realizacja I modułu innowacji pedagogicznej „Czytam z Emocją” w oddziale przedszkolnym
1W ramach realizacji innowacji pedagogicznej, w październiku zaproszono do oddziału przedszkolnego mamę Marcelinki, która przeczytała dzieciom pierwszą z wymaganych bajek - „Kopciuszek”
Na podstawie tekstu dzieci w Paszporcie Małego Czytelnika stworzyły ilustrację do wybranej sceny oraz dokonały samooceny odpowiadając na przygotowane pytania.
Zakończeniem modułu było wykonanie przez dzieci pantofelka Kopciuszka nad którym praca przyniosła przedszkolakom wiele radości.
Sukces naszej wokalistki Emilki Cisowskiej
W dniu 28 października nasza uczennica z klasy V Emilia Cisowska wzięła udział w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka pod patronatem Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
I Etap Konkursu miał miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Uczennica wykonała 2 pieśni z repertuaru zespołu „Mazowsze”, a były to: „Wyszłabym za dziada” oraz „Przepióreczka”.
Emilia zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej i tym samym przeszła do II Etapu Konkursu, który odbędzie się 25 listopada w siedzibie Zespołu „Mazowsze" w Otrębusach
Serdecznie gratulujemy!
Życzymy powodzenia w kolejnym Etapie Konkursu!
Opiekun: Joanna Cynkar - Winnicka
"Przerwa na czytanie" 2021 za nami!
25Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Organizatorem „Przerwy na czytanie” była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. W tegorocznej akcji wzięło udział 122 uczniów i 11 nauczycieli. Czytano w klasach, na korytarzu, na schodach i oczywiście w bibliotece. Jednym słowem – CZYTANO! WSZĘDZIE! Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.
Interaktywne karty edukacyjne na zajęciach kółka biologicznego
W roku szkolnym 2021/2022 na zajęciach kółka biologicznego w klasach VI-VII wdrożono innowację metodyczną " Ekoemocja". W ramach zajęć z uczniami stosowane są m.in. zestawy kart, które w połączeniu z aplikacją powołują do życia zwierzęta. Ułatwiają naukę i pobudzają wyobraźnię.
To innowacyjna metoda wykorzystująca naturalną dziecięcą ciekawość.
Reading is magic!
1W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas II oraz III realizują innowację „Reading is magic”, która łączy w sobie materiał językowy z podręcznika New English Adventure z treściami lektur uproszczonych z serii Pearson English Kids Readers.
Podczas zajęć czytane są książeczki z tej serii. Występują w nich ci sami bohaterowie, których uczniowie znają z bajek Disneya i podręczników New English Adventure, dzięki czemu nauka języka angielskiego jest dla uczniów interesująca i angażująca. Praca z książką odbywa się po przerobieniu treści z poszczególnych rozdziałów.
Dzień Edukacji Narodowej
" Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem
jaki można dać dziecku jest wykształcenie"
6Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
14 października nasi uczniowie uświetnili ten wyjątkowy dzień piosenkami, wierszami i wspaniałymi życzeniami. W imieniu społeczności szkolnej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli Dyrekcji, wszyskim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły serdeczne życzenia wytrwałości, sukcesów osobistych i zawodowych oraz uśmiechu, który otwiera umysły i serca.
Realizacja Międzynarodowego Projektu "Emocja"Moduł I - KREATYWNOŚĆ
Jak zapewnić dzieciom dobry start w życiu?
Kształtujemy ich kompetencje społeczne!
Nawiązywanie relacji z innymi, empatia,
świadomość własnych emocji czy dobra współpraca z innymi
to kluczowe umiejętności w życiu człowieka.
Warto je kształtować od najwcześniejszych lat!
2414 pażdziernika wyzwolił w nas pokłady kreatywności, co pokazały prace plastyczne, rękodzielnicze. Uczniowie naszej szkoły zaczęli realizować Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Emocja" Moduł 1 - Kreatywność. Tematem przewodnim zajęć zespołowych było: "Kreatywność - każdy ma ukryty talent". W klasach przygotowano ciekawe kąciki emocji, prowadzono rozmowy na temat empatii i zrozumienia .
" Myślę, że przede wszystkim teraz - po ciężkich miesiącach nauki zdalnej przyda się zwrócenie uwagi na stan emocjonalny uczniów" - podkreśliła Iwona Pelczarska
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Malinówce - koordynator projektu.
Świetlica - nasza przystań
Pokaz mody jesiennej
3Dziękujemy Rodzicom za duże zaangażowanie w przygotowaniu kolekcji jesiennej. Pokaz mody sprawił dzieciom wiele radości.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Oddziale Przedszkolnym
W ramach obchodów tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, biblioteka szkolna zorganizowała ciekawe zajęcia w sali integracji sensorycznej dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki prezentowały swoje ulubione książki oraz uczestniczyły w pogadance na temat chętnie czytanych przez nich bajek i baśni. Pani bibliotekarka głośno czytała im ich ulubione książki, m.in. „Kopciuszka’’ Hansa Christiana Andersena. Dzieci chętnie słuchały, odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych bajek i wykonały pracę plastyczną o Kopciuszku.
nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Śnieżek
Archiwum Aktualności