Było warto…
5Te słowa padły wielokrotnie z ust naszych piątoklasistów, gdy 4 października wracaliśmy z wycieczki z Rzeszowa. Wyjazd był nagrodą za zwycięstwo w ubiegłorocznym konkursie na najlepszą klasę ogłoszonym przez Wójta Gminy Haczów. Mieliśmy dwa główne punkty programu. Po przyjeździe do stolicy województwa na początku odwiedziliśmy Muzeum Techniki i Militariów. Niesamowite miejsce mieszczące się w budynkach nieistniejącej już szkoły kolejowej, gdzie grupa pasjonatów od lat gromadzi mundury wojskowe, milicyjne, policyjne, strażackie, sprzęt wojskowy, samoloty, awionetki, stare motory i samochody, sprzęt audiowizualny i komputerowy oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Była nawet lodówka z końca XIX wieku – mebel wyglądający jak drewniana komoda, a jednak w środku okuta żelazem. Taka podróż w przeszłość była naprawdę niesamowita. Drugim, bardzo wyczekiwanym punktem programu, była wizyta w rzeszowskim parku trampolin – Jump World. Te dwie godziny zabawy upłynęły naprawdę szybko. Pod czujnym okiem instruktora oraz naszym – wychowawcy E. Buczek i p. Małgorzaty Śnieżek dzieci spędziły bardzo przyjemne chwile. Po krótkim postoju w Brzozowie, gdzie wszyscy uzupełnili ubytek kaloryczny, wróciliśmy do domu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dla takiej nagrody, z której jest zarówno satysfakcja, jak i dobra zabawa, było warto się starać.
Elżbieta Buczek
NARODOWE CZYTANIE 2021
We wrześniu 2021roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat Moralność pani Dulskiej, autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Centralna uroczystość z udziałem Pary Prezydenckiej odbyła się w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Kancelarię Prezydenta w organizacji akcji od początku wspiera Narodowe Centrum Kultury.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.
Moralność pani Dulskiej to popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie i miejscu.
W ramach tegorocznej Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej uczniowie kl.VII i VIII wzięli udział w warsztatach plastycznych obejmujących lekcje języka polskiego oraz pracę Biblioteki Szkolnej. Spośród powstałych portretów Gabrieli Zapolskiej zostało wyłonione i nagrodzone I miejsce. Została również wykonana dekoracja z okazji tego święta oraz sporządzona wystawa prac konkursowych. Wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę pieczęć tegorocznego Narodowego Czytania uzyskaną w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Malinówce.
nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Śnieżek
Zajęcia dodatkowe - zachęcamy!
Zachęcamy do udziału w zajęciach dodatkowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie.
Zajęcia taneczne prowadzone będa przez profesjonalnego trenera tańca. Będzie to taniec nowoczesny formacyjny z komponowaniem układów zbiorowych. Z kolei zajęcia plastyczne prowadzone będą przez wykwalifikowanego plastyka, pracownika Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie - Panią Renatę Czerwińską.Prowadzone są również zapisy na zajęcia ZUMBY/FITNESS dla osób dorosłych.
PRÓBNA EWAKUACJA JUŻ ZA NAMI!
129 września 2021 roku o godzinie 11:00 w Szkole Podstawowej w Malinówce odbyła się próbna ewakuacja. Kierującym ewakuacją była Pani Dyrektor, która po uzyskaniu informacji od pracownika szkoły o pożarze w jednej z szatni podjęła decyzję o ewakuacji wszystkich osób z budynku. Po pięciu sygnałach alarmowych uczniowież pod nadzorem pracowników szkoły opuścili szkołę udając się na wyznaczone miejsce zbiórki. Na miejscu ćwiczeń pojawili się wezwani strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Malinówce, którzy przyjęli raport od Pani Dyrektor. Udali się do środka w celu ugaszenia pożaru i poszukiwania uczennicy kl. VIII, która nie została ewakuowana z powodu omdlenia w ubikacji (wg scenariusza).
Zgromadzeni na zewnątrz budynku uczniowie uważnie obserwowali działania strażaków.
Dodatkowo sprawdzono praktyczne umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej oraz wykorzystania sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu pojazdów pożarniczych. Na zakończenie ćwiczeń strażacy zapoznali się ze specyfiką i charakterem obiektu oraz z ewentualnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić na terenie szkoły.
Takie ćwiczenia mają za zadanie przygotować dzieci, młodzież, oraz pracowników szkoły by sprawnie i bez paniki mogli się ewakuować ze strefy zagrożenia w przypadku realnego zdarzenia.
Składamy serdeczne podziękowania za owocną współpracę wszystkim członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Malinówce z Panem Prezesem na czele .koordynator ds. bezpieczeństwa Małgorzata Śnieżek
Ucz się języków, odkrywaj świat.
6Nauka języków obcych przez całe życie, różnorodność językowa i wielojęzyczność: to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków.
Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach językowych, które wyłoniły Językowych Omnibusów, śpiewali obcojęzyczne piosenki, poznawali zwroty w wielu różnych językach. Ponadto uczniowie klasy VIII wykonali sketchnotki z treści gramatycznych obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty. Z kolei na języku niemieckim ósmoklasiści grali w gry językowe, układali puzzle o Berlinie oraz oglądali z zaciekawieniem film dla młodzieży „ Noc w galerii”, który jest inspirowany wystawą „ Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”. Film ten odchodzi od dotychczasowej polsko – niemieckiej narracji historycznej i podejmuje próbę dekonstrukcji mitów – zachęca do samodzielnej refleksji o polsko – niemieckim sąsiedztwie.
Tegoroczny Dzień Języków obchodzony był również w ramach zajęciach świetlicowych Gr. II. Dwoje uczniów z kl. II i III zaśpiewało z tej okazji piosenkę w języku niemieckim „Herzlichwillkommen”.
Zapraszamy do wysłuchania znanych utworów wykonanych w różnych językach.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE”.
Już od września 2021 realizowany jest w naszej szkole Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Kreatywne Prace Plastyczne” w ramach zajęć świetlicowych gr. II oraz w ramach pracy Biblioteki Szkolnej.
*Projekt adresowany jest do nauczycieli przedszkoli i klas 1-3, nauczycieli plastyki w klasach 4-8 szkół podstawowych, nauczycieli szkół i ośrodków specjalnych, bibliotek i domów kultury.
*Głównym celem projektu jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie całościowego rozwoju dzieci/uczniów poprzez działania plastyczne.
*Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. IV-VIII i szkół specjalnych oraz podstawowym kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/22 p.6 - Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach.
Międzynarodowy Dzień Kropki w oddziale przedszkolnym i w II gr. świetlicy szkolnej
515 września obchodziliśmy święto kreatywności, pokonywania ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły – DZIEŃ KROPKI.
W tym dniu, dzieci z oddziału przedszkolnego na swoich zajęciach oraz II grupa świetlicy szkolnej na zajęciach popołudniowych poznała genezę tego święta, która uświadomiła wszystkim, że każdy z nas ma jakieś zdolności.
Wspólne zabawy oraz zajęcia plastyczne pokazały dzieciom, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu i nawet powstałe prace, które zawisły na naszych gazetkach były pełne kropek.
Akcja " SPRZĄTAMY DLA POLSKI " 2021
Hasło tegorocznej akcji : " Myślę, więc nie śmiecę".
20 września 2021 weźmiemy udział w akcji " SPRZĄTAMY DLA POLSKI " zgodnie z przedstawionym przez wychowawców harmonogramem. W akcji będą uczestniczyć uczniowie klas IV - VIII.
Ta proekologiczna akcja stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu. Poprzez konkretne działanie zwracamy uwagę społeczeństwa na poważny temat jakim jest ochrona klimatu i dbanie o nasze lokalne środowisko.
Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli
-
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, kontynuowana będzie pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl
-
Spotkanie z pisarzem
209.09.2021r. klasy II i III naszej szkoły były na spotkaniu w Gminnej Bibliotece filia Malinówka na spotkaniu z pisarzem Romanem Pankiewiczem z Krakowa. Pan Pankiewicz przedstawił cykl 5 książek o zawodach dla dzieci: "Policjant", "Strażak", "Żołnierz", "Ratownik medyczny", "Listonosz". Zaprezentował ilstracje z książek i rymowanki w nich zawarte. Uczniowie brali aktywny udział w tych rymowankach. Pan Roman przebierał się w głównych bohaterów swoich książeczek. Panowała miła atmosfera.
"Emocja" międzynarodowy projekt edukacyjny
Miło nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Emocja”. Zaczynamy od modułu 1 Kreatywność!
Główne cele projektu to:
- Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
- Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.
- Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób.
- Integracja zespołu klasowego.
- Współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
- Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
- Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości.
Pasowanie na ucznia klasy pierwszej
Chodźcie śmiało do szkoły pierwszacy,
Do zabawy, do wspólnej pracy.
Szkoła drzwi swe otwiera gościnne,
szkoła dzisiaj serdecznie was przyjmie.
1 września 2021r. był dla uczniów klasy pierwszej bardzo ważnym dniem. Uczniowie złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor Iwonę Pelczarską na ucznia Szkoły Podstawowej w Malinówce. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy. Dzień ten na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!!!
Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Malinówce – 1 września 2021 r.
Szanowni Państwo,
Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele,
zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie
Nowego Roku Szkolnego 2021/2022
Inauguracja odbędzie się 1 września 2021 roku
8.00 – Msza Święta w Kościele Parafialnym w Malinówce
9.00 – Spotkanie w szkole według następującego harmonogramu:1. Klasa I - rozpoczęcie roku szkolnego w sali nr 11 - połączone z uroczystością " Pasowania na ucznia"
2. Klasy II -VIII – spotkanie z wychowawcą w klasach według przydziału
Oddział przedszkolny - sala nr 1
Klasa II – sala nr 19
Klasa III – sala nr 20
Klasa IV – sala nr 13
Klasa V – sala nr 15
Klasa VI – sala nr 17
Klasa VII – sala nr 9
Klasa VIII – sala nr 10
Uwaga:
Należy stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego – dezynfekcja rąk, zachowanie bezpiecznej odległości – 1,5 m lub noszenie maseczek.
ŻYCZENIA DLA ÓSMOKLASISTÓW
" Życie jest bogactwem, strzeż go.
Życie jest marzeniem spełnij je."
Tytuł najlepszego absolwenta Szkoły Podstawowej w Malinówce w roku szkolnym 2020/2021 zdobyła Emilia Haznar osiągając średnią ocen 5,28 i wzorowe zachowanie .
Gratulujemy!
WYJĄTKOWA WYCIECZKA!
1Dnia 23 czerwca 2021r. uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Malinówce pod opieką Pani Dyrektor i wychowawczyni klasy wyjechali na wycieczkę klasową w Bieszczady. Wyjazd młodzieży był wyjątkowy, ponieważ został zorganizowany po długim pobycie uczniów w domach i nauczaniu online. Uczniowie odbyli podróż do malowniczego Bukowca, szli szlakiem górskim na górę Korbania (894m n.p.m). Po dotarciu na miejsce wspięli się na wieżę widokową i podziwiali krajobraz. Pogada dopisała, wszyscy poczuli powiew lata, a powrót z góry wśród zieleni był odpoczynkiem i wytchnieniem od upalnego dnia.
Później uczestnicy wycieczki przejechali do Polańczyka, płynęli statkiem po Jeziorze Solińskim
i spacerowali po najwyższej zaporze wodnej w Polsce. Kolejnym punktem wycieczki była jazda drezynami rowerowymi na trasie: Uherce-Olszanica. Wrażenia są niezapomniane!
Po tak wielkim wysiłku przyszedł czas na bezpieczny powrót do domu. Wszyscy wrócili uśmiechnięci, wypoczęci i zadowoleni. Była to ostatnia klasowa wycieczka uczniów klasy 8 na zakończenie edukacji w szkole podstawowej i niewątpliwie wpłynęła pozytywnie na integrację grupy.Agata Mika
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie