AUTYZM – zaburzenie w rozwoju nie choroba, które prowadzi do trudności w komunikowaniu się i funkcjonowaniu społecznym.
Można też mówić o SPEKTRUM AUTYZMU, gdyż zaburzenie może mieć różny przebieg, a w konsekwencji prowadzić do mniejszych, ale też większych trudności (brak mowy) w porozumiewaniu się i funkcjonowaniu społecznym.
Jak czuje się, zachowuje się osoba z trudnością w komunikacji?
Jak może zachować się kolega takiej osoby?
Nie utrzymuje kontaktu wzrokowego. Często nie słucha co ktoś mówi, jest zajęty wyłącznie swoimi myślami.
Żeby zainicjować kontakt warto po prostu wziąć do ręki jakiś przedmiot i nim zainteresować swojego kolegę, utrzymywać go na wysokości twarzy, gdy kolega popatrzy nam w oczy i zainteresuje się przedmiotem możemy powiedzieć coś do niego.
Raczej nie obserwuje innych, nie naśladuje, może nie podążać za grupą.
Dlatego to ty musisz obserwować swojego kolegę, możesz wziąć go za rękę, pokazać mu gdzie ma iść, przypilnować go, żeby się nie zgubił i był ze swoją grupą.
Nie potrafi prowadzić rozmowy, a tym bardziej jej zacząć, choć to nie oznacza, że zupełnie tego nie chce.
Dobrze jeśli to ty podejdziesz do kolegi, który stoi na uboczu, zaczniesz rozmowę od prostego zapytania.
Nie potrafi zbyt długo utrzymywać wspólnego pola uwagi.
Nie denerwuj się na swojego kolegę, gdy odejdzie od ciebie podczas, gdy ty coś do niego mówisz. Nie poddawaj się, spróbuj jeszcze raz.
Nie rozumie złożonych wypowiedzi, metafor, przenośni, gdy ktoś mówi do niego szybko i dużo naraz. Już w ogóle nie orientuje się wówczas, gdy kilka osób naraz do niego się zwraca.
Mów wolno, prostym językiem bez zbędnych dodatkowych komentarzy.
Bardzo nie lubi, gdy ktoś nadmiernie mu się przygląda, a tym bardziej, gdy śmieje się głośno w jego obecności. Nie rozumie, czy może ktoś z niego się śmieje, albo po prostu drażni go głośny śmiech.
Staraj się nie przyglądać swojemu koledze , unikaj głośnego śmiechu w jego obecności. Możesz przyjaźnie się uśmiechnąć, nawet śmiać ale wówczas gdy nawiążesz kontakt z kolegą.
Nie lubi bardzo gdy ktoś go popycha, nadmiernie dotyka, kopie, uderza, ale chyba nikt tego nie lubi.
Traktuj z szacunkiem swojego kolegę tak, jak to ty byś chciał, żeby inni cię traktowali.
Czasem nie kontroluje swoich zachowań i nie zdaje sobie sprawy z tego, że może przeszkadzać albo sprawiać komuś przykrość tym, co robi.
Powiedz wprost swojemu koledze, czego ma nie robić, żeby Tobie nie przeszkadzał, nie sprawiał bólu lub nie stawiał cię w sytuacji niekomfortowej, używaj wówczas prostych komunikatów: bądź cicho , nie uderzaj mnie, nie ruszaj moich włosów. Mów stanowczo i odważnie.