Uczennica klasy III gimnazjum SP w Malinówce - Karolina Husak zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Literackim "List do Ojczyzny" w kategorii klas VII, VIII, IIIg.
Serdecznie gratulujemy !
Uczennica klasy III gimnazjum SP w Malinówce - Karolina Husak zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Literackim "List do Ojczyzny" w kategorii klas VII, VIII, IIIg.
Serdecznie gratulujemy !
Dokarmianie ptaków spotyka się w naszej szkole z powszechną aprobatą. Jest miłym, edukacyjnym zajęciem, uwrażliwiającym na piękno przyrody. Daje radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nawet jeśli nie jest to ptakom konieczne do przeżycia, to na pewno ułatwia im przetrwanie najcięższych zimowych mrozów.
Pamiętajmy, żeby nie podawać resztek z naszego stołu, które zawierają sól i przyprawy! Takim dokarmianiem wyrządzamy same szkody u naszych podopiecznych i powinniśmy być tego świadomi.
Karma, jaką możemy wykorzystać to np.:
- mieszanka nasion: słonecznika, dyni, ogórka, maku, prosa, pszenicy, owsa - powinna przyciągnąć drobne ptaki, takie jak sikorki, gile, wróble,
- kasze,
- owoce: jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, głóg, róża, jałowiec - dla jemiołuszek, kosów i dzięciołów,
- kawałki żółtego sera - dla srok, gawronów, sójek,
- tłuszcz (niesolony!), np. słonina - dla sikorek. Kawałki słoniny można też wywiesić na druciku, żeby ptaki mogły je "skubać". W tłuszczu można też zatopić ziarna słonecznika i nasiona innych roślin oleistych.
- chleb, popularnie rzucany przez dzieci i osoby starsze, powinien być tylko dodatkiem do diety tych ptaków. Musi być suchy i pokrojony w małe, łatwe do przełknięcia przez ptaki kawałki.
W bieżącym roku szkolnym, wzorem lat ubiegłych, kontynuowane są systematyczne wyjazdy przez uczniów klasy V na basen do Dworu Kombornia. Przedsięwzięcie powstało dzięki wychowawcy P.I. Pelczarskiej oraz rodzicom kl.V .
Celem zajęć na basenie jest:
- oswajanie dzieci z wodą
- nauka pływania z zastosowaniem przyborów
- gry i zabawy w wodzie
- doskonalenie pływania poznanymi stylami
Pod koniec listopada p. Małgorzata Śnieżek wzięła udział w konferencji na temat wolontariatu hospicyjnego prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum. Konferencja miała na celu odznaczenie wszystkich zaangażowanych przez 10 lat w organizację Krośnieńskich Pól Nadziei stąd nasza szkoła otrzymała honorową statuetkę. Następnie p. Wira Jankowska wygłosiła inspirującą prelekcję o sensie życia, pomocy innym. Na zakończenie p. dyrektor Smerecki przedstawił plany Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum na 2019 rok oraz rozdano materiały plastyczne.
Małgorzata Śnieżek
„Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.
W naszym przedszkolu, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy „Andrzejki”. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
W dniu 29 listopada w klasie II odbyła się zabawa andrzejkowa, którą zorganizowała wych. Bogusława Krauz. Uczniowie bawili się wesoło przy dźwiękach muzyki. Zabawę uatrakcyjniły konkursy i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dnia 23 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Jasionowie odbył się Gminny Konkurs Wierszy Patriotycznych w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości dla uczniów z klas I – III.
Szkołę Podstawową w Malinówce reprezentowały dwie uczennice: Zuzanna Czuba z klasy II i Wiktoria Węgrzyn z klasy III. Zuzanna Czuba zajęła II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
22 listopada w Szkole Podstawowej we Wzdowie odbył się X Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Reprezentatki naszej szkoły jeszcze raz wykazały się dużymi umiejętnościami pięknego śpiewu i interpretacji utworów. W kategorii klas 1-3 drugie miejsce zajęła Emilia Cisowska. W kategorii klas 4-6 wyróżnienie zdobyła Kinga Supel, a w kategorii klas 7-8 i 3 gimnazjum - drugim miejscem nagrodzono Kingę Leczek a trzecim - Patrycję Preisner.
Serdecznie gratulujemy!
INFORMUJĘ, ŻE SPOTKANIE Z RODZICAMI (WYWIADÓWKA)
ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 29 LISTOPADA (CZWARTEK) O GODZ. 16.30
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW!
W dniu 20.11.2018r. gościem w naszym oddziale przedszkolnym był Ratownik Medyczny – Pan Adam Lutecki .Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.Na samym początku Pan Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył dlaczego jest koloru czerwonego. Wyjaśnił również na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.
Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania i usztywniania (za pomocą szyny) swoich kończyn oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".
Naszemu Gościowi – p. Adamowi – bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy związanej z tematyką PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.
Dnia 15 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Malinówce, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości, odbyła się gra terenowa pt. „Szlakiem żołnierzy wyklętych”. Grę opracowała i przeprowadziła klasa III gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy Urszuli Tesznar. Wzięli w niej udział uczniowie klas VII i VIII SP w Malinówce, wśród których wyłoniono 4 drużyny biorące udział w zabawie, natomiast pozostali uczniowie wraz z wychowawcami (panią Elżbietą Buczek i panią Edytą Smoleń) stanowili widownię, do której zawodnicy mogli się jeden raz zwrócić o pomoc w rozwiązaniu zadania.
Celem gry było przejście każdej drużyny przez 4 stacje i zdobycie punktów za poszczególne zadania. Uczniowie na kolejnych stacjach: układali z liter hasło dotyczące postaci np. Żubryda czy Inki, układali opowiadanie zaczynające się od słów: „Józef Piłsudski...” , układali z sylab cechy charakteru żołnierzy wyklętych, pisali zdania będące informacjami nt.żołnierzy wyklętych. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wykonywali prace, które były oceniane przez sędziów (uczniów kl. IIIg).
Na koniec podsumowano wyniki i zwycięska drużyna w nagrodę otrzymała czek (wykonany przez uczennice kl. III g) na piatkę z historii. Ponieważ wszyscy zawodnicy wykazali się dużą wiedzą o żołnierzach wyklętych, nauczyciel historii (p. E. Buczek) zdecydowała, że wszyscy uczestnicy gry zostaną ocenieni pozytywnie za aktywność.
Urszula Tesznar
W Szkole Podstawowej w Malinówce w ramach doradztwa zawodowego realizowany jest program „Otwarta firma”. Program wspierany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W listopadzie w dniach 12-16. 11. 2018r. ogłoszono Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W tym czasie odbywają się wycieczki do firm i instytucji.
-poznanie specyfiki rynku pracy w najbliższej okolicy,
-zweryfikowanie wyobrażeń uczniów na temat zawodów wykonywanych w pobliżu miejsca zamieszkania,
-ukazanie roli i zadań pracowników w funkcjonowaniu firmy bądź instytucji.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć w hucie cały proces powstawania wyrobów szklanych i zapoznać się ze stanowiskami pracy. Dowiedzieli się, jakie są kwalifikacje zawodowe pracowników, jakie są zalety i wady pracy hutnika szkła. Dwie uczennice, mogły samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę, co stanowiło nie lada atrakcję. Następnie grupa zwiedziła bogatą galerię różnych szklanych produktów artystycznych i użytkowych, produkowanych przez tę hutę przede wszystkim na eksport m.in. do Włoch i Francji. Na zakończenie wizyty wręczone zostało podziękowanie panu Rafałowi Ryszowi za umożliwienie zwiedzenia zakładu pracy, a tym samym zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi.
Urszula Tesznar
11 listopada to bardzo ważna data i wielkie święto dla wszystkich Polaków. W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości przybrały szczególny charakter - obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. W związku z tak ważną rocznicą uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani dyrektor, nauczycieli j. polskiego, historii i plastyki przygotowali uroczystą akademię dla mieszkańców wsi. Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Stanisław Jakiel - Wójt Gminy Haczów, p. Piotr Tasz - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Brzozowie, Przewodniczący Rady Gminy Haczów, p. Roman Kielar- Sołtys wsi, ksiądz proboszcz Lesław Pelc, p. Wiesław Szuba - Prezes OSP oraz p. Edyta Ekiert-Łukasik - Przewodnicząca Rady Rodziców.
Była to wzruszająca, piękna i ciekawa lekcja historii, patriotyzmu i zadumy nad losami naszej Ojczyzny. Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, wiersze i pieśni patriotyczne przywołały we wszystkich uczestnikach dumę i radość z wolnej Ojczyzny.
Sylwia Lutecka
Nasza szkoła włączyła się w akcję ogłoszoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i w dniu 9 listopada o godz. 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Państwowego. Po odśpiewaniu hymnu zgromadzeni obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. "Niezwyciężona Biało-Czerwona".
W dniu 26 października 2018r. uczniowie klas I-III SP oraz oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami uczestniczyli w nietypowej lekcji, która miała miejsce w bibliotece. Temat zajęć upowszechniających czytelnictwo brzmiał: „Międzynarodowy miesiąc Bibliotek Szkolnych”. Na lekcji nie brakło kramu z zagadkami, gier, piosenek oraz inscenizacji pt. „Próby książki” – przygotowanej przez aktyw biblioteczny pod kierownictwem p. Iwony Pelczarskiej. Mamy nadzieję, że uczniowie zapamiętali jak odchodzić się z książką i częściej będą odwiedzać bibliotekę – nie tylko szkolną.
Dnia 25 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Malinówce odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z ratownikiem medycznym – Panem Adamem Luteckim. Celem tego spotkania było przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prawidłowego zachowania się w czasie wypadku oraz w innych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na wstępie ratownik wyjaśnił na czym polega jego praca oraz wspólnie z dziećmi przypomniał numery alarmowe. Następnie zaprezentował sprzęt medyczny, którym posługuje się w pracy. Zademonstrował działanie pulsoksymetru i stetoskopu. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, ćwiczyły układanie rannego w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej) oraz wykonywały na fantomie resuscytację krążeniowo – oddechową. Miały też możliwość nauki zaopatrywania ran. Poznały sposoby udzielania pierwszej pomocy w przypadku zadławienia, złamania, krwotoku z nosa oraz epilepsji.
Dnia 20 października 2018 roku młodzież z Szkolnego Klubu Wolontariatu i RAM pod nadzorem ks. Proboszcza Lesława Pelca i Małgorzaty Śnieżek sprzątała opuszczone groby na wiejskim cmentarzu. Ogółem uczniowie oczyścili 22 groby. Zwieńczeniem akcji było zapalenie zniczy, zaduma, a także modlitwa za zmarłych. Całej akcji sprzyjała piękna jesienna pogoda.
Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu Małgorzata Śnieżek
19 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie klasy I zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod okiem wychowawcy p. Moniki Owoc. W tym jakże wyjątkowym dniu dzieciom towarzyszyli rodzice, wychowawcy klasy „0”,II i III wraz z uczniami. Uroczystego pasowania na uczniów dokonała p. wicedyrektor Iwona Pelczarska. W progach naszej szkoły pierwszoklasistów powitali uczniowie klasy drugiej wspaniałym przedstawieniem. Były wiersze, piosenki i tańce. Dzieci otrzymały upominki od uczniów i rodziców. Nie zabrakło też pamiątkowych dyplomów od dyrekcji szkoły. Było to wyjątkowe wydarzenie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Po pasowaniu Pierwszoklasiści i uczniowie klasy II udali się do klas na mały poczęstunek i wspólną zabawę.
Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów!
Niech zapał do nauki nigdy Was nie opuszcza, a radości dzieciństwa towarzyszy uśmiech i dobry humor!
17 i 18 października 2018r. w naszej szkole odbył się ,,Słodki dzień papieski".
Zorganizowali go uczniowie klasy 8 i 3 gimnazjum pod nadzorem Pani Małgorzaty Śnieżek i ks. Proboszcza Lesława Pelca – opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu. To oni piekli ciasta, babeczki, kruche ciasteczka, galaretki, które sprzedawali uczniom i nauczycielom. Ogółem zebrali 160zł, które przekazali Fundacji ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Małgorzata Śnieżek- opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu
dla
Pani Beaty Krawiec
za okazanie wsparcia w realizacji projektu edukacyjnego pt." Książka nas łączy".
W szczególności za przeprowadzenie ciekawych lekcji upowszechniających czytelnictwo dla uczniów klas IV-VI oraz VII-IIIG.
Dziękujemy!
Organizator: Iwona Pelczarska
Powered by aSc EduPage