Projekt edukacyjny "Ekologiczny chleb pieczemy….."- praca dla chętnych uczniów klasy 7 i 8
Daj nam chleba powszedniego…
Wiele pracy potrzeba, by upiec bochen chleba.
Piękny, pulchny, gorący, smaczny, chrupiący, pachnący.
Najpierw pracowite ręce biorą zakwas, mąkę, dzieżę
Zalewają wodą, mieszają i na noc – to zostawiają.
A rano – ciężka praca: wymieszać to wszystko trzeba
Żeby z mąki, wody, zakwasu, otrzymać dobre ciasto chleba.
Później – czas na dojrzewanie, żeby pięknie wyrosło w dzieży
Następnie – trzeba przerobić na bochenki piękne należy.
I znowu czasu potrzeba, by ładnie chleby wyrosły
Tutaj nic nie przyspieszysz, choć przepis wydaje się prosty.
Tymczasem już drewno w piecu ogrzało trzon i sklepienie
Aż blaskiem białym świeci, całe pieca pomieszczenie.
Już pierwszy chleb na łopacie, zaznaczony znakiem krzyża
jak trzeba, a za nim chleby następne, bo wykarmić rodzinę trzeba.
W naszej, polskiej tradycji, od dawnych wieków do dzisiaj
Prosimy Pana Naszego – o dar chleba powszedniego.
Oby go nigdy nie brakło i bogatym, i biednym,
Bo najświętszym pokarmem jest nasz polski chleb powszedni.
Autor nieznany
EKOLOGICZNY CHLEB – przepis na chleb pszenno - żytni
Pieczywo na drożdżach
Przygotowanie 30 min + czas rośnięcia
- 70dkg mąki pszennej
- 30 dkg mąki żytniej
- 10 dkg drożdży
- ½ szklanki otrąb
- Po ½ szklanki siemienia lnianego, pestek słonecznika
- 3 łyżeczki soli
- Szczypta cukru
- Drożdże dokładnie rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody. Dodaj sól i szczyptę cukru.
- Otręby, pestki, słonecznik i siemię lniane pomieszaj z mąką pszenną i płatkami. Wlej rozczyn. Wyrób ciasto. Odstaw na 30 min do wyrośnięcia.
- Dwie keksówki ( o wymiarach 36x12 cm) posmaruj tłuszczem – np. olejem
- Włóż do nich ciasto i wyrównaj wierzch – ½ keksówki. Odstaw na 10 min do wyrośnięcia. Posyp otrębami. Piecz 80 min w temp. 180 st C.
Można również upiec w naczyniu żaroodpornym !
Smacznego KOCHANI!!!
Galeria aktywności grupy społecznościowej świetlicy gr. II.
21Zdjęcia przedstawiają efekty pracy naszych najmłodszych uczniów z oddziału przedszkolnego. Są to zajęcia: techniczne, plastyczne, zajęcia ruchowe, zajęcia z języka angielskiego.
Przerwa świąteczna
Informuję, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkole będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. nauczyciele nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów. Natomiast odział przedszkolny, jako placówka nieferyjna, do 10 kwietnia 2020r prowadzi swoją działalność z dziećmi zdalnie, zgodnie z ustalonym planem.
Iwona Pelczarska
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Malinówce
CO POMAGA W NAUCE I JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE W DOMU?
Drodzy Uczniowie! W związku z zapewnieniem sobie i innym bezpieczeństwa musimy wszyscy pozostać w domach. To dla Was uczniów, Waszych rodziców i nas nauczycieli nowa sytuacja. Jednak z obowiązku nauki nie zostaliście zwolnieni. Odbywa się ono w inny sposób i wymaga od wszystkich szczególnego podejścia i zaangażowania, a tym samym wyrobienia w sobie samodyscypliny. To nowe wyzwanie - uczyć się we właściwym czasie i wykonać to, co się musi zrobić nie w warunkach szkolnych, ale domowych. Starajcie się podchodzić do nauki z ochotą i pozytywnym nastawieniem. Zachęcam Was do przeczytania i przypomnienia sobie kilku wskazówek, które pomogą Wam w nauce.
1. Twoje miejsce do nauki powinno być dobrze oświetlone i uporządkowane. Porządek sprzyja lepszej koncentracji i skupieniu uwagi.
2. Efektywnej nauce sprzyja cisza, a także spokojna i życzliwa atmosfera panująca w domu . Ucz się w pomieszczeniu, w którym nie ma tzw. rozpraszaczy, np. jest wyłączony telewizor.
3. Ucz się codziennie i nie odkładaj wykonywania zadań na następny dzień, bo jutro będziesz miał do zrobienia kolejne zadania. To spowoduje, że będziesz miał zaległości.
4. Zacznij naukę od najtrudniejszych zadań, na koniec zostawiając sobie te, które są łatwiejsze, miłe i ciekawe. Stosuj zasadę kontrastu – przedzielaj podobne treści możliwie jak najbardziej odmiennymi, np. zadania z matematyki - zadaniami z j. polskiego.
5. Ucz się w przedziale od pół godziny do godziny. Potem zrób sobie krótką przerwę. Nauka ciągła, trwająca dłużej niż godzinę sprawi, że błyskawicznie stracisz formę i będziesz miał problem ze skupieniem uwagi.
6. Przed przystąpieniem do nauki skoncentruj się, a w trakcie nauki możesz robić sobie krótkie przerwy relaksacyjne np. głęboko oddychając. Ćwiczenia oddechowe rozluźniają mięśnie i „rozjaśniają” umysł.
7. Ucząc się, nie dopuszczaj do przemęczenia, senności lub złości. Przerwy są konieczne i najlepiej zaplanuj je z góry.
8. Ucz się przy pomocy wielu zmysłów: przyglądaj się, dotykaj, czytaj, podkreślaj, notuj na różne sposoby np. używaj różnych kolorów, rysuj schematy, wykresy, obrazki.
9. Nie ucz się bezmyślnie na pamięć. Musisz wiedzieć o co chodzi w tym co zapamiętujesz. Po przeczytaniu np. definicji lub notatki przetłumacz sobie to, co było tam napisane własnymi słowami. Ucząc się, staraj się kojarzyć nową wiedzę z wiadomościami już przyswojonymi. Możesz np. tworzyć śmieszne skojarzenia, rymowanki, które są pomocne w zapamiętywaniu.
10. Zastosuj następującą metodę zapamiętywania:a) najpierw przeczytaj cały tekst,
b) ponownie przeczytaj tekst z podkreśleniem najważniejszych kwestii do zapamiętania,
c) podziel tekst na sensowne mniejsze części i powtarzaj każdą oddzielnie, aż do pełnego zrozumienia i zapamiętania,
d) powtórz cały materiał.
e)powtarzaj materiał często i utrwalaj go codziennie.
11. Sprawdź poziom swojej wiedzy i rozwiązuj zadania z wykorzystaniem wyuczonych treści.
Pozdrawiam i życzę Wam Drodzy Uczniowie zdrowia!
pedagog szkolny - Jolanta Kaczkowska
SUKCES TRZECIOKLASISTÓW
W dniu 8 stycznia 2020 r. chętni uczniowie z klas I-III brali udział w ogólnopolskiej olimpiadzie wiedzy zintegrowanej Olimpusek. Dzieci miały do rozwiązania test składający się z 21 zadań z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
Trzech uczniów z klasy III uzyskało tytuł laureata:
1. Tobiasz Łukasik
2. Jakub Malinowski
3. Adrian Staroń
Serdecznie gratulujemy!
W JAKI SPOSÓB ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O KORONAWIRUSIE?
Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o obecnej sytuacji ,tak by nie wzmacniać ich niepokoju. Dzieci mają dostęp do informacji płynących z mediów, rozmawiają z rówieśnikami, widzą ludzi w maskach na ulicach. Dr Michael Carr-Gregg, australijski psycholog zajmujący się dziećmi i młodzieżą, autor 14 książek , podaje konkretne wskazówki. Radzi, by przede wszystkim nie unikać takich rozmów. Ich brak sprawia, ze dzieci jeszcze bardziej boją się. Celem rodzica ma być wyjaśnienie faktów i zmiana nastawienia emocjonalnego.
1. MÓW PROSTYM JĘZYKIEM OPIERAJĄC SIĘ NA FAKTACH
2. USPOKÓJ SWOJE DZIECKOSkup się na pozytywnych wiadomościach, dawaj nadzieję. Większość ludzi ma łagodne objawy, szybko zdrowieje. Przypomnij mu, że dzieci bardzo rzadko chorują. A jeśli nawet chorują to przechodzą zwykle jak przez przeziębienie. Przekonaj, żeby powiedziało jeżeli będzie się źle czuło.
3. WYTŁUMACZ JAKIE DZIAŁANIA SĄ PODEJMOWANE
Cały świat wspólnie pracuje nad tym, żeby je chronić. Lekarze i pielęgniarki są po to, by nam pomóc. Naukowcy pracują ramię w ramię, by zatrzymać chorobę. Jeśli dziecko boi się o dziadków czy inne osoby skoncentruj się na tym, że wiele osób wyzdrowiało.
4. WYKORZYSTAJ OKAZJĘ
Wyjaśnij, co to jest wirus i jak działa. Jeżeli pojawiają się symptomy to oznacza, ze ciało podejmuje walkę z infekcją. Wytłumacz, jak wirusy wpływają na organizm i w jaki sposób możemy się chronić.
5. ZACHĘĆ DO DZIAŁANIA
Powiedz dziecku, jak ma się zachowywać – mycie rąk, kasłanie i kichanie w łokieć, powtrzymanie się od kontaktu fizycznego. W sieci jest wiele filmików uczących tych zachowań w zabawny sposób.
6. TRZYMAJ SIĘ RUTYNY
Powtarzalny porządek dnia zmniejsza niepokój, daje poczucie bezpieczeństwa.
7. ZAPEWNIJ RAMĘ ODNIESIENIA
Wyjaśnij, jak odpowiednio uzyskiwać dane i je interpretować. Odwołuj się do poprzednich doświadczeń chorób.
8. WYTŁUMACZ. ŻE WIRUS NIE DYSKRYMINUJE
Wirus nie dotyczy jednego kraju czy grupy ludzi. Reaguj na rasistowskie i zabarwione uprzedzeniami komentarze. Wyjaśnij, że połączenie wysiłku całego świata może pomóc.
9. BĄDŹ ŚWIADOMY SYGNAŁÓW LĘKU- drażliwość-napady złości-nadmierne przyklejanie się do rodzica-zmiany w jedzeniu lub śnie-trudności z koncentracją-zapominanie o dokończeniu zadań
10. WYJAŚNIJ ZJAWISKO PANICZNEGO KUPOWANIA
Wytłumacz, że w dramatycznych sytuacjach ludzie sięgają po dramatyczne rozwiązania. Robiąc w paniczny sposób zakupy próbują odzyskać poczucie kontroli.
11. KONTYNUUJ ROZMOWY, ŻEBY PRZEKAZYWAĆ AKTUALNE INFORMACJE
Nawet jeżeli teraz nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, to bądź pewny że kiedy się dowiemy , to mama i tata na pewno Ci to powiedzą.
Specjalnie dla ósmoklasistów – pakiety zadań od CKE
Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII, który będzie publikowany codziennie od 16 do 25 marca. Każdy taki zestaw będzie się składał z:
-zadań z języka polskiego zorganizowanych według lektur obowiązkowych w klasach VII-VIII;
-zadań z matematyki zorganizowanych według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej;
-zadań z języka angielskiego – zorganizowanych według umiejętności.Zadania będą publikowane codziennie o godz. 9:00 na stronie internetowej www.cke.gov.pl, natomiast rozwiązania – o godz. 15:00. Zachęcamy do korzystania z zadań przygotowanych przez CKE!
MEN https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu
Rodzicu!
Ogromny i gorący apel do Państwa
Dzieci w okresie od 16 do 25 marca 2020 r. nie będą chodziły do szkoły - to nie jest czas ferii. To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. To czas, kiedy powinniśmy spędzić w domu, w izolacji, starając się nie zakazić i nie zakażać innych. Dopilnujmy by dzieci pozostawały w domach, a nie spotykały się i gromadziły w miejscach publicznych. Potraktujmy poważnie ten apel. Jednocześnie proszę, aby uczniowie odbierali wiadomości od swoich nauczycieli, którzy, pozostając w gotowości do pracy, będą im zlecali prace do wykonania w domu. Proszę, aby dzieci nie zmarnowały tego czasu - niech czytają, uczą się, powtarzają materiał - nie tylko ósmoklasiści. Zachęcam do odwiedzania strony epodręczniki.pl. Proszę śledzić na bieżąco komunikaty Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego o sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Z poważaniem Dyrektor Szkoły w Malinówce
UWAGA!!
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH
Rodzicu
-ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje
i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W szkole 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;-zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
-jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
-przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
Od poniedziałku, 16 - 25 marca br.
uczniowie nie przychodzą do SZKOŁY!!
Spotkanie profilaktyczne
9 marca odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczne z pracownikiem Powiatowej Komendy Policji w Brzozowie panią Anną Karaś. Pani komisarz omówiła uczniom klas VI - VIII kwestie odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa. Pani komisarz skupiła się również na aspektach prawnych związanych z użytkowaniem mediów społecznościowych oraz popularnymi formami komunikowania się.
Serdecznie dziękujemy!
Program edukacyjny Akademia Bezpiecznego Puchatka
W okresie od grudnia 2019 do lutego 2020 w klasie 1 naszej szkoły był realizowany program edukacyjny Akademia Bezpiecznego Puchatka. Wszyscy uczniowie chętnie brali udział w zajęciach, bo były urozmaicone ciekawymi filmikami i zajęciami plastyczno-technicznymi. W programie były zajęcia z bezpieczeństwa w szkole i w domu, w drodze do szkoły, na rowerze, na wycieczce, w internecie. Na ostatnich zajęciach uczniowie grali w grę planszową podsumowującą i utrwalającą nabytą wiedzę. 19.02.2020 dzieci rozwiązały test online. Na wywiadówce rodzice zostali zapoznani z filmikiem dla nich przeznaczonym. Uczniowie otrzymali kolorowe dyplomy, a szkoła Certyfikat potwierdzający udział w XI edycji programu edukacyjnego Bezpieczny Puchatek.
Dzień Języka Ojczystego
1"Bądź z serca pozdrowiona,
Ojczysta święta mowo!
Niby łańcuchem złotym
Wiąże nas twoje słowo (...)
Leopold Staff
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy 21 lutego. Określany jest także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Przypomina on nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka.
Szkoła Podstawowa w Malinówce włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
27 lutego zorganizowano spotkanie poetyckie z panią Agnieszką Mrozek, kobietą o wielu talentach - poetką, dekoratorką, florystką. nauczycielką, instruktorką zajęć artystycznych, projektantką autorskiej biżuterii - "AGISY".
Pani dyrektor Iwona Pelczarska serdecznie powitała i przedstawiła zaproszonego gościa.
Następnie wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli montaż słowno-muzyczny, w którym zaprezentowali się nasi uczniowie z klas III, V, VI i VII.
Pięknie wyrecytowali wiersze polskich poetów, m.in. Władysława Bełzy, Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida. Zabrzmiały także pieśni patriotyczne w wykonaniu uczennic z klas III, VI i VII.
Potem uczennice z klasy VII zmierzyły się z polskimi "łamańcami językowymi" z którymi poradziły sobie wspaniale.
Po występach uczniów głos zabrała pani Agnieszka Mrozek. Opowiedziała skąd czerpie inspiracje, o czym pisze w swoich wierszach i przeczytała kilka utworów.
W ślad za nią podążyła pani dyrektor i nauczyciele. Przeczytano wiersze pani Agnieszki pochodzące z jej tomiku poezji pt. "Bo ..."
Uczniowie z przyjemnością słuchali, sami także czytali jej utwory i oglądali tomiki poezji. Dzięki poezji młodzi odbiorcy poznają elementy rzeczywistości, z którymi nie stykają się na co dzień. Literatura kształtuje wyobraźnię i uczucia dzieci i dorosłych.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie