W poniedziałek 8 grudnia pojawił się, jak co roku podróżnik Bartłomiej Machowski. Przygotował dla nas prezentację pt : „ Słowacja, nasz mały, wielki sąsiad”. Pan Bartek ponownie zaskoczył nas ciekawostkami. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o naszym południowym sąsiedzie. Mieliśmy okazję zobaczyć fotografie najciekawszych słowackich miast oraz pięknych słowackich gór. Mamy nadzieję, że pan Machowski odwiedzi nas ponownie w przyszłym roku i opowie o innym kraju, równie ciekawe rzeczy jak tym razem.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
MIKOŁAJKI
W dniu 8.12.14 naszą szkołę odwiedził Św. Mikołaj. Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą religijną. Mikołaj solidnie ich przepytał. Wszyscy oczywiście pięknie odpowiadali. Następnie zostali obdarowani małymi upominkami, z których bardzo się cieszyli. Wizyta Mikołaja wywołała ogólną radość i przyczyniła się do wytworzenia świątecznej atmosfery.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Już po raz kolejny - 25 listopada, dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swymi pluszowymi przyjaciółmi obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Tego dnia wszystkie dzieci przybyły do przedszkola ze swymi ulubionymi pluszakami. Razem z nimi w dyskotekowych rytmach pląsały, tańczyły i śpiewały. Rozwiązywały misiowe zagadki, układały puzzle wykonywały poranną gimnastykę ze swoją maskotką. Zawitał również gość specjalny – pani Iwona Pelczarska, która w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom, przeczytała bajkę pt „Złotowłosa i trzy misie”. Punktem kulminacyjnym było malowanie na dużych kartonach portretów znanych dzieciom misiowych postaci. Wykonane prace było tak piękne, że jeszcze długo będą zdobić salę przedszkolną. Na koniec zabawy, każde dziecko otrzymało certyfikat, że od dzisiejszego dnia stało się oficjalnym Przyjacielem Pluszowego Misia.
Zabawa w misiowej krainie wszystkim sprawiła ogromną radość i na pewno powtórzymy ją w przyszłym roku.
ANDRZEJKI W ZERÓWCE
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi. Tego dnia, przedszkolaki z oddziału przedszkolnego poznały zwyczaje andrzejkowe i same przy pomocy wróżb przepowiadały sobie co czeka ich w przyszłości, jaki będą wykonywać zawód, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików czy też magicznej studni. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego.
Na zakończenie tego emocjonującego dnia, dzieci odpoczęły przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
ANDRZEJKI KLASY I SP
„U Jędrzeja Czarodzieja”
Dnia 27 listopada 2014 r. w klasie I Szkoły Podstawowej w Malinówce odbyła się impreza andrzejkowa. Uczennice z kl. IV pod kierunkiem Pani Bogusławy Krauz, przygotowały dla pierwszaków krótką inscenizację, zabawy i konkursy. Przy dźwiękach dobrej muzyki dzieci bawiły się wesoło oraz poznały zwyczaje andrzejkowe.
KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I ŻOŁNIERSKIEJ
W dniu 26 listopada 2014 r. w Zespole Szkół we Wzdowie odbył się VI Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice. Pokonując wielu uczestników, zdobyły miejsca w pierwszej trójce.I tak:w kategorii klas I-III - 2 miejsce zajęła Aleksandra FrydrychSerdecznie im gratulujemy!
ANDRZEJKI
W dniach 18 i 19 listopada odbyły się w naszej szkole dyskoteki andrzejkowe. Przebojem tegorocznych dyskotek była "Belgijka"- taniec, którego młodsze klasy uczyła para uczniów gimnazjum: Gabrysia i Dominik. Gimnazjaliści prezentowali swoje talenty taneczne do przebojów "Macarena" i "Crazy frog". Młodsi z kolei umilali sobie czas wróżbami andrzejkowymi. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.
Zabawa była bardzo udana a wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni do domów.
NOC NAUKI W KROŚNIE
Prawie sześćdziesięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w jesiennej edycji Noc Nauki zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie. Nocne wykłady i eksperymenty, spotkania z naukowcami, eksperymenty chemiczne, zabawy z robotami, zabawy artystyczne , logiczne i sportowe, oraz inne atrakcje zostały zaprezentowane tej nocy.
Dużym powodzeniem cieszył się pokaz pt.” Płynne złoto czyli o tym jak powstaje miód” i oczywiście degustacja miodu. Uczniowie zbudowali swoją piramidę żywienia, wzięli udział w wieczorze dyniowym oraz zespołowych grach decyzyjnych. Największe jednak emocje wzbudziły eksperymenty chemiczne.
Wszystkim Noc Nauki zapewne pozostawiła jakiś ślad wiedzy i naukowej przygody. „Dziecko to nie naczynie, które należy napełnić, ale ogień, który należy zapalić”. Z tym przesłaniem każdy uczestnik wracał pełen euforii i zadowolenia do domu.
W najbliższą niedzielę, tj. 9 listopada 2014 r. o godz. 13.30 w naszej szkole odbędzie się uroczystość, w czasie której zasadzimy "Dąb Wolności" przekazany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dąb ten upamiętni 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Malinówki.
NIETYPOWA LEKCJA PRZYRODY
W dniu 20.10.2014 gościła w naszej szkole "Grupa Zaelektryzowani", która urządziła uczniom podróż "Śladami wielkich odkryć". Grupa w swych występach łączyła elementy spektaklu teatralnego, jak i lekcji przyrody. W nietypowej lekcji wzięli udział uczniowie klas I – III, IV-VI Szkoły Podstawowej oraz I Gimnazjum.
Inspirujący podróżnik , wraz ze swym przyjacielem alchemikiem - naukowcem, wprowadzili widownię szkolną w świat prawdziwej nauki. W toku wydarzeń obserwatorzy czytali mapę, obserwowali działanie kompasu, poznali podstawowe zasady BHP.
Cała fabuła przedstawiona została w lekki, humorystyczny sposób; forma kabaretu umożliwiła uczniom aktywne uczestnictwo w przedstawieniu. Niewątpliwym atutem kabaretowego spektaklu były elektryzujące opowieści podróżnicze wzbogacone niezwykłymi eksperymentami chemicznymi i dużą kolekcją magicznych rekwizytów.Do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z grupą Zaelektryzowani zapraszamy do albumu fotograficznego.
PASOWANIE
„Gdy jesień nastaje,
każdy pierwszak uczniem się staje”
Takie hasło towarzyszyło uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Malinówce, która odbyła się 21 października 2014r. Organizatorem całej uroczystości była wychowawczyni klasy pierwszej Bogusława Krauz. Pierwszaki wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami oraz znakomicie zdały „egzamin” przeprowadzony przez starszych kolegów i koleżanki. Pomyślnie przeszły też próbę „jedzenia cytryny na kwaśne miny”. Dyrektor Zespołu Szkół Pani Dorota Gierlach przyjęła dzieci do grona uczniów, pasując je dużym ołówkiem. Potem wręczyła im pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Rodzice pasowanych dzieci ufundowali upominki dla swoich pociech oraz przygotowali słodki poczęstunek.
Długo będziemy wspominać ten szczególny i niepowtarzalny dzień.
NOWA RADA RODZICÓW
W dniu 16 października 2014 r. odbyły się wybory do Rady Rodziców Zespołu Szkół w Malinówce. Nowo wybrana Rada Rodziców będzie działać w składzie:
przewodnicząca - Bogusława Białas
z-ca przew. - Agnieszka Wawrzkowicz
skarbnik - Agnieszka Rachwał
sekretarz - Bożena Gazdowicz
OTRZĘSINY
Zgodnie z tradycją, 30 września br. w naszym gimnazjum i 1 października w szkole podstawowej odbyła się uroczystość ,,otrzęsin". W tym dniu pierwszoklasiści i czwartoklasiści stali się prawdziwymi uczniami. Zanim jednak to nastąpiło, ,,kociaki” musiały przejść przez różne próby sprawdzające ich wiedzę i umiejętności. Każdy z przyjemnością wypił koci przysmak – mleko i posilił się ,,pysznymi” przekąskami. Starsi koledzy sprawdzali też takie ich umiejętności, jak: szybkość, zręczność, spryt i pomysłowość. A wszystko to odbywało się przy dobrej zabawie i dużej dawce humoru. Po pozytywnym przejściu prób i po złożonym ślubowaniu, pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona gimnazjalistów. Życzymy im, aby odnosili sukcesy na niwie nauki i godnie reprezentowali szkołę.
WIZYTA W MUZEUM PODKARPACKIM W KROŚNIE
W ubiegły czwartek, 25 września, uczniowie klas 4-6 odwiedzili Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Placówka zorganizowała dzień otwarty, aby zachęcić do zwiedzania uczniów ze szkół z całego regionu. Jak się okazało, tłumy były spore.
Rozpoczęliśmy od obejrzenia ekspozycji przygotowanej z okazji 140 – lecia utworzenia Towarzystwa Tatrzańskiego, gdzie największą uwagę wszystkich przykuły zabytkowe narty. Następnie przeszliśmy na wystawę czasową: Losy Krosna i krośnian w okresie Wielkiej Wojny 1914-1918 – przygotowanej z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Okazała się niezwykle ciekawa, gdyż oprócz broni, mundurów, dokumentów, fotografii i ekwipunku żołnierskiego zgromadzonego w gablotach, uczniowie mogli wejść do prawdziwych okopów i przekonać się w jakich warunkach żołnierze spędzali po kilka miesięcy. Drut kolczasty również pozostawił niezatarte wrażenia…
Bardzo interesujące były wszystkie wystawy stałe: największy w Europie zbiór lamp naftowych, przedmioty codziennego użytku związane z historią Krosna i jego mieszkańców oraz zbiory obrazów. Uwagę wszystkich przyciągnął największy z nich autorstwa Stanisława Bergmana - Stanisław Oświęcim przy zwłokach Anny z 1888 r., który rozsławił legendę tragicznie zakochanych -Stanisława i Anny. Sporą ciekawość wywołała długość trumny na portrecie, zmieniająca się w zależności od kąta spoglądania na dzieło.
Następnie wszyscy przeszliśmy na dziedziniec muzeum, na którym ustawione były stanowiska prezentujące zanikające zawody z Magicznej Krainy Pogórzan i Łemków. Mogliśmy podpatrzyć jak kiedyś pracowała tkaczka, bibułkarka, a także koszykarz, gonciarz czy snycerz.
Na koniec naszej wizyty w muzeum obejrzeliśmy wystawę archeologiczną. Największe wrażenie spośród eksponatów z epoki kamienia, brązu i żelaza wzbudził… szkielet!
Po tej ogromnej dawce strawy intelektualnej wszyscy poczuli nieodpartą chęć, aby zrobić jednak coś dla ciała , więc w pobliskiej restauracji posililiśmy się smakowitą pizzą. Zanim przyjechał nasz autokar, odwiedziliśmy jeszcze Festiwal Nauki – plenerową imprezę na hali sportowej krośnieńskiego MOSiR-u.
Wszyscy uznali wycieczkę za udaną i zadowoleni wracali do domów.
SPOTKANIA Z POLICJANTAMI
W dniach 10 i 17 września odbyły się w naszej szkole spotkania z asp. Markiem Kaczorem oraz st. sierż. Maciejem Cyparskim, którzy przeprowadzili pogadanki z uczniami klas I – III oraz IV - VI na temat bezpieczeństwa.
Na początek zostały omówione zasady bezpieczeństwa na drodze m.in., w jakich miejscach przechodzimy na drugą stronę ulicy i jak należy to robić. Policjanci omówili także zasady bezpieczeństwa podczas pobytu w domu czy też na podwórku. Poinformowali również zebranych uczniów o nowym prawie, które nakłada na wszystkich pieszych, którzy po zmroku poruszają się w terenie niezabudowanym, obowiązek używania elementów odblaskowych.
Ponadto funkcjonariusze przypomnieli uczniom wszystkie numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci zostały też poinformowane, jak należy zachować się podczas kontaktu z obcym psem oraz jaką pozycję przybrać, gdy zwierzę jest agresywne.
Na koniec spotkania policjanci odpowiadali na pytania uczniów.
FESTIWAL NAUKI
W dniu 9 września 2014 roku uczniowie klas 1-3 naszego gimnazjum uczestniczyli w Podkarpackim Festiwalu Nauki i Techniki, który miał miejsce w Liceum Ogólnokształcącym im. K. Wielkiego w Brzozowie, a zorganizowany był przez Brzozowskie Starostwo Powiatowe.
W trakcie zwiedzania poszczególnych sektorów gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami nauki i techniki. Wzięli udział m.in.: w wirtualnych lotach szybowcowych, pokazach, doświadczeniach fizycznych, zwiedzili wystawę samolotów, rakiet oraz modeli kosmicznych oraz interaktywne stoiska przygotowane przez Świat Robotyki czy lokalne szkoły, instytucje i przedsiębiorstwa. Obserwowali też reakcje chemiczne i mogli skorzystać z degustacji zdrowej żywności, zrobić modną fryzurę bądź zapoznać się z wytworami sztuki ludowej (rzeźba, hafty, koronki, papieroplastyka).
Dużym zainteresowaniem cieszył się trójkołowy pojazd elektryczny, z przejażdżki którym korzystali najodważniejsi – nie tylko chłopcy. Przedstawiciele każdej z klas brali też udział w ciekawych eksperymentach i pokazach przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik.
Wystawy i prezentowane stoiska przyciągały wielu młodych ludzi, interesujących się nowinkami technicznymi. Była to dobra zabawa połączona z najnowszą dawką nauki i techniki.
Zapraszamy rodziców na zebranie w dniu 10 września 2014 r. Z uwagi na cel zebrania (m.in. zapoznanie z wymaganiami edukacyjnymi, przygotowanie do sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego, złożenie oświadczeń dotyczących nauki religii i wychowania do życia w rodzinie) prosimy o liczne przybycie.
Zebranie rozpocznie się o godz. 16.00
RAJD ODKRYWCÓW
W dniu 17 czerwca br. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI oraz I – III gimnazjum uczestniczyli w pieszym Rajdzie Odkrywców po Malinówce. Jego celem było poznanie piękna ziemi brzozowskiej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Muzeum Regionalne w Brzozowie, a przede wszystkim Pan Mateusz Podkul, pracownik tejże placówki, za co Dyrekcja szkoły oraz uczniowie składają serdeczne podziękowanie.
Wędrowcy przemaszerowali trasą spod szkoły do Rezerwatu Cisów, później pod krzyż Antoniego Żubryda, przez przysiółek Mogiły, pod kościół i pod starą szkołę. Pracownicy muzeum, oprowadzając uczestników ciekawymi zakątkami Malinówki, barwnie opowiadali o historii i przeszłości tego terenu. Zdobytą wiedzę uczniowie sprawdzali w formie konkursu i otrzymali cenne nagrody. Dodatkową atrakcją dla uczestników rajdu śladami naszej ,,małej ojczyzny” był słodki poczęstunek.
Rajd to doskonała forma pracy z młodzieżą, łącząca przeszłość z teraźniejszością. Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.
WYCIECZKA DO BOCHNI
No i wyruszyli…
12 czerwca nasza podstawówka niemal opustoszała. Na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną wyjechały niemal wszystkie klasy ze szkoły podstawowej. Najmłodsi ruszyli na zwiedzanie Bałtowa, natomiast klasy IV i V postawiły sobie za cel dowiedzieć się jak wydobywało się sól i pojechały do Bochni.
„Solną” wycieczkę zorganizowała pani Marta Makiel, a opiekę nad nasza dziatwą sprawowały panie Elżbieta Buczek i Agata Mika.
Na miejscu zjawiliśmy się ze sporym zapasem czasu, więc można było zrelaksować się po podróży.
Pierwszym punktem programu było zwiedzenie pobliskiej Osady VI Oraczy. Dzieci miały okazję wczuć się choć odrobinę w życie bocheńskich, średniowiecznych rolników, zobaczyć jakich używali narzędzi i jak wyrabiali najpotrzebniejsze przedmioty. Trzeba przyznać naszym uczniom, że wykazali się sporą wiedzą dotyczącą narzędzi rolniczych i niezwykle łatwo nawiązali dialog z panią przewodnik.
Następnie przyszedł czas na zasadniczą część naszej wycieczki- zwiedzanie kopalni. Już od początku towarzyszyły temu spore emocje. Niezapomniane wrażenie zostawił sam zjazd do kopalni. Ciasna, ciemna winda, spora szybkość i chłodny wiatr wywołały dreszcze na plecach i okrzyki emocji u naszych dzieci. Nie pozwolono im ochłonąć ponieważ bardzo szybko wsiedliśmy na podziemną kolejkę, która oszczędzając nasze nogi przewiozła nas do punktu, od którego zaczynało się zwiedzanie. Pan przewodnik pokazał nam wszystkie atrakcje kopalni a zaręczam, że było ich sporo. Po kilku godzinach marszu, w ramach złapania zdrowego oddechu, przepłynęliśmy łodzią przez grotę solankową. Na końcu nasi uczniowie skorzystali z upragnionego, podziemnego boiska, gdzie spożytkowali resztki sił, jakie im pozostały.
„kropką nad i” naszej wycieczki była jeszcze wizyta w restauracji McDonald’s, która przypieczętowała miłe wrażenia przywiezione z podróży.
Około godziny 2030wszyscy bezpiecznie dotarli do domów.
SUKCES UCZNIÓW W KONKURSIE EKOLOGICZNYM "EDI"
Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „EDI”
Dnia 4 czerwca 2014 odbyło się rozdanie nagród i dyplomów uczniom naszej szkoły w ramach konkursów ekologiczno - przyrodniczych – szkolnych i ogólnopolskich. Nasi uczniowie osiągnęli wysokie miejsca w rankingu ogólnopolskim.
Dyplom laureata i nagrodę książkową za zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno – Plastycznym 2014
otrzymała Weronika Gazdowicz - uczennica kl.VI
Najlepsze miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno – Przyrodniczym zdobyli:
Ewelina Kaniewska – miejsce 11
Roksana Czuba - miejsce 13
W szkolnym konkursie ekologicznym pod hasłem „ Zmień nawyki , nie klimat”
I miejsce zdobyła Gabriela Kwolek – uczennica kl. V
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekun Iwona Pelczarska
Archiwum Aktualności